Tejpování (kinesiotaping) se v posledních letech stalo populární metodou pro podporu správného držení těla a korekci pohybových vad nejen u dospělých, ale i u dětí. Jedním z klíčových problémů, se kterým se potýkají malí pacienti, je nesprávný postoj a nášlap nohou, který může zahrnovat různé ortopedické vady jako valgózní kotníky, plochonoží, pronaci a supinaci chodidel. Včasná korekce těchto vad je důležitá pro správný vývoj nohou a prevenci komplikací v budoucnosti.
Vadný nášlap zahrnuje nesprávné rozložení váhy při chůzi, což může vést k dalším problémům v držení těla a pohybu. U dětí se noha stále vyvíjí a svaly i šlachy nejsou plně zformované. Někdy se stává, že chodidla zaujímají nesprávné pozice – například nadměrné otáčení nohy dovnitř nebo ven (pronace nebo supinace). Tyto odchylky mohou způsobit, že dítě bude nevhodně zatěžovat nohy, což zvyšuje riziko deformací v pozdějším věku.
Valgózní postavení kotníků, kdy se kotníky vychylují dovnitř, je častým problémem u malých dětí. Tento jev může být způsoben nedostatečným zpevněním vnitřních vazů a svalů kolem kotníku. Pokud není včasně korigován, může vést ke špatné mechanice chůze a následně i bolestem v oblasti kolen a zad. Tejpování může pomoci správně nastavit kotníky a poskytovat podporu svalům a vazům, čímž přispívá k jejich správné funkci během chůze.
Plochonoží je další častá odchylka, kdy klenba chodidla není dostatečně vyvinutá a chodidlo je příliš ploché. U dětí se do určitého věku plochonoží považuje za normální, ale pokud přetrvává, může být problémem. Správně aplikovaný tejp může podpořit klenbu chodidla, čímž se zabrání přetěžování svalů a zamezí se dalšímu zhoršení stavu.
Pronace a supinace chodidel jsou extrémní postavení chodidla, které mohou způsobit nerovnoměrné zatěžování nohy a celé dolní končetiny. Pronace znamená nadměrné otáčení špiček chodidla směrem dovnitř, zatímco supinace je otáčení špiček chodidel směrem ven. Oba tyto stavy mohou vést k nesprávné biomechanice chůze a dlouhodobým ortopedickým problémům. Tejpování je vhodným způsobem, jak jemně vést chodidlo do správné pozice, čímž se redukuje nadměrné namáhání jednotlivých částí nohy.
Tejpování funguje na principu podpory svalů a vazů tím, že pomáhá tělu dosáhnout správného postavení a mechaniky pohybu. Tejpy jsou elastické pásky, které se aplikují na kůži tak, aby nezpůsobovaly omezení pohybu, ale zároveň poskytovaly dostatečnou podporu. To umožňuje přirozený pohyb svalů, šlach a kloubů, zatímco tejp jemně koriguje postavení nohy.
U dětí je velkou výhodou tejpování to, že jde o bezbolestnou a neinvazivní metodu. Tejpy se přizpůsobují pohybům dítěte a zároveň poskytují stabilitu, což je důležité zejména při běžných aktivitách, jako je chůze, běh a skákání. Obrovskou výhodou oproti např. ortopedickým vložkám je, že tejp staví chodidlo do správného postavení po celou dobu nalepení při všech denních činnostech (ve dne i v noci)
Tejpování u dětí by mělo být prováděno odborníkem, který je vyškolen v technikách korekčního tejpování. (odborníkem se může stát i rodič dítěte s vadným postojem, který projde kurzem korekčního tejpování).
Aplikace je založena na důkladné diagnostice problému – například při valgózních kotnících terapeut nastaví tejpy tak, aby stabilizovaly kotník a zároveň vedly svaly do správné aktivity. U plochonoží se tejpy aplikují tak, aby podpořily klenbu chodidla, čímž ji aktivně podporují.
Každá aplikace je individuální a přizpůsobuje se specifickým potřebám dítěte. Tejpy obvykle zůstávají na noze několik dní až týdnů (čím déle, tím lépe – stále pracují), poté jsou odstraněny a případně znovu aplikovány dle potřeby a pokroku dítěte.
Tejpování je efektivní metodou, která může pomoci dětem s různými odchylkami ve správném postavení nohou, jako jsou valgózní kotníky, plochonoží, pronace a supinace chodidel. Díky své neinvazivní povaze a schopnosti podporovat přirozený pohyb je tejpování ideálním doplňkem léčby těchto problémů. Včasné řešení pomocí tejpování nejenže přispěje ke správnému vývoji dětských nohou, ale také zamezí budoucím komplikacím v pohybovém aparátu.